Карантин в 2021-м вніс істотні зміни практично в усі сфери діяльності. Торкнулося це і логістичних компаній, так як обсяг внутрішніх і міжнародних вантажоперевезень істотно скоротився. В основному це пояснюється закриттям багатьох підприємств, як в Україні, так і за кордоном. У період послаблення карантинних заходів, ринок поступово почав відновлювати свої обсяги. Але черговий сплеск захворюваності в багатьох європейських державах, а також в країнах колишнього СНД, в США, Азії і Південній Америці, знову загрожує зниженням обсягів міжнародних вантажних перевезень. У зв'язку з цим ні про яку стабільність поки мова не ведеться. Тому питання оптимізації логістичних процесів та зниження витрат, в даний час як ніколи актуальні. І в першу чергу це стосується підприємств, які ведуть зовнішньоекономічну діяльність. Вони є ланками ланцюга поставок різних видів продукції, і являють собою різних учасників логістичного ринку.
Нові ініціативи від держави
Останнім часом були втілені деякі заходи, спрямовані на часткове полегшення ведення підприємницької діяльності в сфері імпортно-експортних операцій. Зокрема, це вступ в силу закону про АЕО (авторизований економічний оператор), і введення пільгового режиму для деяких категорій товарів. У першому випадку, організації зі статусом АЕО отримують ряд переваг, при митному очищенню вантажу. При цьому перелік таких можливостей з часом буде ще розширено - після підписання відповідних угод про двостороннє визнання з іншими державами.
Вже сьогодні багато учасників логістичних процесів віддають перевагу безконтактного оформлення необхідної документації. Даний механізм був розроблений кілька років тому, але активно став використовуватися тільки останнім часом. Сучасна інформаційна система, дозволяє автоматизувати більшість процесів і подавати декларації, товарно-транспортні накладні та іншу документацію в електронному вигляді. Важливо, щоб таку можливість підтримували і інші учасники логістичного ланцюга.
Статус АЕО та переваги для бізнесу
Розрізняють 2 типу АЕО - «Б» і «C», і для кожного з них є певний перелік переваг. Ось основні з них:
- Проходження митниці в пріоритетному порядку;
- Зниження рівня ризиків при визначенні комплексу заходів контролю для організації;
- Транспортування продукції через пункти пропуску здійснюється по спеціальній смузі;
- Можливість використовувати пломби спеціального типу, без участі митного органу;
- Спрощення процедур митного очищення, декларування, отримання загальної фінансової гарантії;
- Скорочення кількості перевірок;
- Можливість подачі спрощеної митної декларації для експортерів.
Все це дозволяє знизити витрати і зменшити терміни доставки міжнародних вантажів.
Хто і як може отримати АЕО?
Даний статус можуть отримати логістичні компанії і експедитори, поштові та складські оператори, дистриб'ютори, імпортери і виробники продукції, що відправляється на експорт, митні брокери. При цьому на статус АЕО можуть претендувати не тільки представники великого бізнесу, а й організації з невеликим штатом персоналу і менш складними процесами в сфері ведення підприємницької діяльності.
Процес отримання статусу відбувається поетапно.
- Аналіз робочих процесів компанії, і подача анкети самооцінки в ГТС.
- Перевірка митною службою на предмет готовності підприємства отримати від держави вищу ступінь довіри і вийти на принципово новий рівень.
- Отримання позитивного рішення або документів на доопрацювання.
Важливо враховувати, що процес оформлення статусу - це непроста процедура, яка займає досить багато часу. Більше шансів мають вже відбулися і стабільно працюючі підприємства з певним досвідом діяльності в даному сегменті ринку, налагодженою системою організації технологічних процесів і контролю класифікації товарів, формалізованими і інтегрованими процедурами. Особлива увага приділяється сформованим і відпрацьованим бізнес-процесів, на наявність сертифікованих ПО і IT-інфраструктури та інших сертифікатів відповідно до діючими системами якості, включаючи ISO.
Незважаючи на тривалість і складність процедури, отримання статусу дає відчутні переваги перед конкурентами і дає можливість максимально оптимізувати процеси митного оформлення, що особливо важливо в період карантинних обмежень.
У ВАС З'ЯВИЛИСЯ ПИТАННЯ?